WebPillangó főoldal
Oldalak: [1] 2 3   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Vendégkönyv építése  (Megtekintve 28392 alkalommal)
Tupacko
WebPillangó

Adminisztrátor
Törzstag
Nem elérhető Nem elérhető

« Dátum: 2007. 09. 25. - 16:45:27 »

MySQL és php alapú vendégkönyvet építünk Mosolyog Egyszerű lesz, nem valami objektum orientált dolog. A cél az, hogy bárki könnyedén be tudja ágyazni a weboldalába. Miért nem készítem el és teszem fel az oldalra? Majd felteszem, ha kész lesz, de itt követhető és (!) irányítható a fejlesztés. Azért lesz így, mert nincs egyből időm megírni (sajnos), viszont jobb nektek, fórumozóknak és látogatóknak is, mivel megértitek az elejétől, mi miért van, hogyan működik Mosolyog

Jó tanulást, és reméljük a végén egy jó vendégkönyvet kapunk Mosolyog
Naplózva
Tupacko
WebPillangó

Adminisztrátor
Törzstag

« Válasz #1 Dátum: 2007. 09. 25. - 21:03:18 »

Gondoljunk bele, mire van szükségünk? Ha vendégköny, akkor nem kell regisztrációs tábla, nem érdekelnek a felhasználó információi. Mire lehet szükségünk? Attól függ, komoly lesz, vagy célelvű, csak magyar? Szvsz, ha az ember dolgozik valamin, akkor az legyen aránylag jó!

Első ránézés kell valahol tárolni a hozzaszólásokat Mosolyog Logikus. Ennek kell egy tábla. Ha több nyelvüsíteni akarjuk, kell nyelvi fájl is, vagy talán annak is egy tábla (bár szvsz, jobb a nyelvi fájl). Nem ártana ha le lehetne tiltani különféle paramétereket, pl. IP címeket. Itt már még egy fokkal komplikáltabbá válik a dolog. Adminisztrációs felület is szóbajön. Szóval, el lehet komplikálni, hosszú távon (mármint valamivel hosszabb így megírni) megérné.

Alap vendégkönyvnek viszont elég egy tábla, ahol a hozzaszólásokat tároljuk. A következő mezőkre van alap esetben igény:

Kód:
név / email / www / idő / üzenet

Hamarosan bövebben is gondolkodom, most sajnos hulla fáradt vagyok hozza.
Naplózva
Y@hOO
Új tag
*

« Válasz #2 Dátum: 2007. 09. 28. - 22:04:21 »

hi!

nem tom emléxel e előző oldalról, sztem nem Mosolyog szerintem egy alapabb wysiwyg simán mehet bele:

ExecCommand("bold", false,  null);
ExecCommand("italic", false,  null);
ExecCommand("underline", false,  null);

meg egy képbeszúrás, esetleg még a szín, ha akarod beállok a fejlesztésbe Mosolyog akár beledobhatunk ajaxot is, van kész kódom, amit írtam, postol, get-l Mosolyog admin menü +1 tábla, ott lennének a configok, és még 1 tábla, a smileyknak, telepítésnek szerintem egy admin user + pass, mysql elérés bőven elég, és akkkor csatizik mysql-re, a php kód a táblákat is létrehozza, akárki megtudja csinni Mosolyog esetleg mehet bele egy reg, hogy ne lehessen akárki nevén írni, ja meg a kinézetre: nekem a készülő cms-mben, (OOP), ott van egy fájl, és abban {valami} alapon behelyettesítve a sok cucc, szal lehetne: {ip}{modify}{delete} stb
« Utoljára szerkesztve: 2007. 09. 28. - 22:09:55 írta Y@hOO » Naplózva
Tupacko
WebPillangó

Adminisztrátor
Törzstag

« Válasz #3 Dátum: 2007. 09. 28. - 23:39:06 »

Első sorban örülök, hogy bővül a csapat Mosolyog Amint azt már írtam, nem az a lényeg, hogy most egy bonyolúlt OOPHPs AJAXos dolgot írjunk, regisztrációs táblával és WYSIWYG szerkesztővel. A cél a következő, egy könnyen használható, a gazda oldalba a lehető legjobban illeszkedő vendégkönyv, egy szimpla admin felülettel. Ne akarok abba a hibába esni, hogy valaki egy egyszerű vendégkönyvre számít, és egy túlbonyolított kódhalmazt talál.
Minden képpen, első sorban a fő funkciókon kell töpprengeni. Sajnos én most pár napig nem leszek fejlesztői környezetbe, csak ismerősöktől fogok netezni, így részemről 0 fejlesztés várható kód, vagy sablon szerű ötlet szinten. Ami kivitelezhető, talán a funkciók rendbeszedése után, az az adatbázis szerekzet megtervezése és normalizálása (optimizálása).

Jó éjt mindenkinek!
Naplózva
Y@hOO
Új tag
*

« Válasz #4 Dátum: 2007. 09. 29. - 08:08:53 »

Ajax
- + 1 fájl
- kb 20 sor kód

OOP
- még nem jöttem rá mi értelme, de azért én is úgy szoktam csinni mindent
- a kezdő userm eg ne a mi kódunkat nézze Bibííí

WYSIWYG Editor
- + 1 fájl
- kb 10-20 sor kód

Adatbázis felépítés

Configs
   variable (varchar 20)      value (varchar 20)
   id (auto increment)        username (varchar 12)      message (text)     date (szentem ezt php-ból kéne mindig egy unix timestampel megtölteni)
Smiles (foggalmam nincs hogy kell a smiley szót többesszámba rakni :$)
   id (auto increment)        source (varchar 30)          value (varchar 5)
Users (szentem a név lefoglalás nagyon jó dolog)
   id (auto increment)        username (varchar 12)      password (varchar 50 - md5 kódolt)

Funkciók

Admin:
    + gombok az üzeneteknél: Törlés, Módosítás és még egy IP (gomb nélkül:P)
User:
    Válasz gomb előző üzenetekre
Regelt user:
    1 órán belül módosíthatja az utolsó üzit

Admin menü

Userek módosítása (törlés, módosítás...)
Kinézet beállítása (miket mutasson: ip...)

Szentem ennyit bőven elég lenne megvalósítani Mosolyog
Naplózva
Tupacko
WebPillangó

Adminisztrátor
Törzstag

« Válasz #5 Dátum: 2007. 09. 29. - 14:32:55 »

Jó gondolataid vannak, viszont vannak gyerekes fellobbanásaid is, pl.:
Idézet
még nem jöttem rá mi értelme, de azért én is úgy szoktam csinni mindent
Vegyük sorra a dolgokat:
AJAX
majd egy felsőbb verizónál, egyelőre nem komplikáljuk, a lényeg hogy működjön és értse meg azt bárki
OOP
Ha nem jöttél rá mi értelme, akkor nem úgy készíted a dolgaidat, hanem csak szerencse kérdése a dolog  Kacsint
Idézet
a kezdő userm eg ne a mi kódunkat nézze
Most az elírásba nem kötök bele, mindeki elír néha, DE:
igenis, a kezdő felhasználó is tudja használni és megérteni az itt elkészített kódokat, ez az oldal lényege és célkitűzése. Ezen nem változtathatunk egy vendégkönyv erejéig sem. Azért jött létre az oldal, hogy bárki szinte a nulláról tudjon haladni, fejlődni!
WYSIWYG
Ugyan az a megjegyzésem, mint az AJAXos résznél. Egyelőre "csak" egy müködő változat kell. Természetesen lesznek érzelemjelek, alap szövegformázás ls hasonlóak, de most ezen nem filozófálnák. Miért is? Azért mert ez már a kinézet, a sablon része. A sablontól fog függni, hogy milyen módszerrel tölti fel a formot, amit majd a php kiértékel ...
Adatbázis felépítés
Configs legyen inkább options, mivel nem feltétlen csak beállitások kapnak majd helyet egy ilyen "sokoldalú" tálában. Szerkezet javaslat:
Kód:
row_id (int) autoincrement
field (varchar(64))
val (text)
Itt lehet tárolni majd a különféle beállításokat, pl. jelenlegi sablon.
Smileys és users tábla nem kell, mert a smileyket a sablon fogja meghatározni a saját configjában, regisztrálni meg nem fog lehetni. (egyelőre legalábbis nem, fölösleges komplikálás).
Messages tábla szinte jó, de néhány adat nincs megjegyezve.
Kód:
author (varchar(16))
email (varchar(64))
www (varchar(64))
message (text)
timest (timestamp (UNIX))
ipaddr (varchar(32)) - nem csak a pontozott IPv4re gondolva, bár az a standard még
Szükség van még legalább egy táblára, a tiltó táblára. Ez valami hasonló kell legyen:
Kód:
BANLIST tábla

field (varchar(16)) - az a mező, amiből tiltva van, ha nem globális
val (text)
globalban (boolean) - ha globális, akkor az üzenet tábla minden mezőjéből tiltott értékről beszélünk, vagyis egyikben sem szerepelhet

Funkciók
Többnyire megegyezőek az elképzeléseink, bár én nem egy sablonban gondolkodnék. Lesznek funkciók, amelyeket úgy illeszt be a sablont készítő személy, ahogyan neki jólesik. Megvalósításra váró funkciók (hierarchiával együtt)
bárki
új üzenet írása
válasz egy üzenetre
admin
törlés
módosítás
IP cím lekövetés

Mindenképpen kell bele spam szűrő! Vagy captcha vagy más, kreatív megoldása, ami elégséges és egyszerűen megvalósítható.

Admin felület
Néhány ötlet:
  • sablon váltás
  • beállítások változtatása
  • üzenet törlés
  • üzenet módosítás
  • mezőkből való értékek tiltása

Első verizóban kb. ennyi elég lesz. Aztán neki lehet állni a sablonnak és egyéb grafiaki csecsebecséknek. Miután kész van, nem ártana egy free license alá tenni, illetve hasonló dolgokat véghezvinni, megelőzve néhány dolgot, pl.:
kiszedjék a származási helyet
felelősségre vonjanak, ha probléma történik
stb.
Naplózva
Y@hOO
Új tag
*

« Válasz #6 Dátum: 2007. 09. 29. - 16:32:18 »

captcha: nem nehéz, szeretek php-ben képeket csinni Mosolyog ilyet is sokat csintam már
wysiwyg, ajax: sztem könyebb előre beépíteni, mint hackelgetni, vagy ebben az esetben oop legyen, mert azóta már megértettem a lényegét, a barátommal a cms-t amit most kezdünk majd oop-ban, direkt erre fog épülni, a motor fejlesztése hackelgetés nélkül, ilyesmi elképzeléseink vannak:

Az oldalt fullban és tartalom only-ban is lelehet majd kérni
Ajax.class.php beiktatva: full után minden only
Nélküle minden full
lesznek eventek a különböző bővítéseknek, amiket a construktorokban deklarálnak majd, ezt a fő class meg kiértékeli, de még az kérdéses, hogy hogy lesz, mert pl egy ajax event-t az elején kell kiértékelni, hogy ne készítse el az egész oldalt, de mondjuk egy olyat ami az oldal tartalmán változtatna, az meg a destruktorban kell, miután össze van állítva az oldal
a bővítések is class-okban lesznek, amik extend-elik a Core-t
stb. stb.

admin menübe törlés, iylenek minek? sztem az mehet a sablonra is :/ meg ha már ilyen skinnelhető, nyelvezhető cuccot írsz, ami már vendégkönyvnek elég spéci, akkor sztem bőven belefér egy OOP kód, meg ajax és stb, aztán majd szépen kommentelt, átlátható php-nk lesznek
« Utoljára szerkesztve: 2007. 09. 29. - 16:39:24 írta Y@hOO » Naplózva
Tupacko
WebPillangó

Adminisztrátor
Törzstag

« Válasz #7 Dátum: 2007. 09. 29. - 17:02:05 »

Lezárt téma az első verzióban az OOP, AJAX, és minden, ami kezdők számára nem biztos, hogy könnyen érthető. Megkérek mindenkit ezt tartsa szem előtt. Az admin felületbe igenis kell az üzenetek bírálásának lehetősége, mert nem biztos, hogy minden sablonban benne lesz az admin rész is. Ha már megvan a funkció, akkor nem nagy űgy betenni a admin felületbe is.
CMS ... itt nem hasonló rendszer fejlesztése folyik.  cél egy gyors és egyszerű vendégkönyv, nem értem miért kell ennyire hangsúlyozni Meglepődött
Az első dolog az a megfelelő táblaszerkezet kifejlesztése. Mi a véleményed az általam (a tied áltat befolyásolt Mosolyog ) javasolt táblaszerkezetről? Esetleg valami, amit kifelejtettem Mosolyog
Naplózva
Y@hOO
Új tag
*

« Válasz #8 Dátum: 2007. 09. 29. - 17:25:29 »

egyszerűt akarsz, akkor mit keres benne sablonozhatóság, külső admin, nyelvválasztás...meg gyakorlatilag újraírhatod majd az egészet, amikor majd oop-ban akarod...nem értem hogy mért a kezdők miatt kell gányolni, és mért nem lehet nekünk könnyű kódot írni, kezdők örüljenek ha valaki egyáltalán csinál valamit free license alatt
Naplózva
Tupacko
WebPillangó

Adminisztrátor
Törzstag

« Válasz #9 Dátum: 2007. 09. 29. - 18:00:26 »

Miért kell kezdők is értsék? Azért, hogy ők is elsajátíthassák. Senki sem úgy született, hogy tudta a világ dolgait, és senki sem úgy hal meg, hogy tudja. Nehogy azt hidd, hogy te vagy én profik vagyunk, és húú de mennyit, tudunk. Aki azt hiszi, az nagyon keveset tud Mosolyog Máskülönben, az oldal célja éppen az, hogy egy olyan közösség alakuljon ki, ahol a kezdők sincsenek lenézve, vagy másként kezelve, mint azok, akik esetleg többet tudnak.
OOPHP ebből a projektből nem fog lenni, és ha oda jutunk hogy lesz, akkor bizonyára nem fog gondot jelenteni átalakítani, vagyis bizonyára egy major version váltáskor fog bekövetkezni (ha fog), ezáltal nem nagy baj. Van akinek nem obiektum orientált scriptre van szüksége.
Naplózva
Tupacko
WebPillangó

Adminisztrátor
Törzstag

« Válasz #10 Dátum: 2007. 09. 29. - 19:00:38 »

Nagyon eltértünk a tárgytól, így a következő címen találhatóak a megfelelő hozzászólások:
http://forum.webpillango.org/index.php/topic,20.0.html
Naplózva
Tupacko
WebPillangó

Adminisztrátor
Törzstag

« Válasz #11 Dátum: 2007. 10. 03. - 15:34:28 »

Úgy néz ki, végleges a MySQL tábla szerkezete, nem igazán van ellene (bár mellette sem) szóló írás. Következő lépésben el kellene tervezni, hogy mégis milyen könyvtár és fájl szerkezet kell, megvalósítani az egészet, hogy majd lehessen neki állni kódolni a dolgot. Mégmielőtt odáig jutunk, kellene egy vázlat arról, hogy milyen függvények lesznek a megfelelő funkciók betöltésére. Globális paraméterek, beállitsok tábla szerkezet továbbfejlesztés stb.
Várom a jelentkezők segítségét!  Kacsint
Naplózva
Endyl
Új tag
*

« Válasz #12 Dátum: 2007. 10. 03. - 20:52:31 »

Üdv!

Amennyiben tudok én is szívesen segítenék a fejlesztésben.

Egy kérdés:
- A fejlesztés ott tart, amennyit itt ezen a fórumon, és a cikkben lehet olvasni?
És egy javaslat:
- Lehetne egy readonly topic, ahova beírnád a fix dolgokat, a jobb nyomonkövethetőségért...

T.: Endyl
Naplózva
Y@hOO
Új tag
*

« Válasz #13 Dátum: 2007. 10. 04. - 14:33:13 »

sztem mappák:

admin
pics
 /   \
icon  smiley

sztem ennyi elég

js funcs:

function insert(szoveg)
{
    document.getElementById('xyz').value += szoveg;
    document.getElementById('xyz').focus();
}

de persze lehet textRange-l, hogy ne a legvégére szúrja be, csak én ahhoz nem érttek Vigyorog

php funkciókra:

egy ami a nyelvet írogatja be
1 ami a tartalmat cseréli a designban

több nem igazán kell, plz privátban dobj meg 1 msn-nel, köff
« Utoljára szerkesztve: 2007. 10. 04. - 15:16:13 írta Y@hOO » Naplózva
Tupacko
WebPillangó

Adminisztrátor
Törzstag

« Válasz #14 Dátum: 2007. 10. 04. - 17:34:30 »

Endyl, üdv a csapatban! Igen, csak itt van a fejlesztés. A change historys ötlet az jó, csak még nincs egy olyan állapotban a program, hogy kitegyem azt, mint végleges. Kb. jövő hétre tervezem az adatbázis szerkeszet alpha változatának publikálását. Az oldalra fog kikerűlni, de lehet, hogy a fórumra is. (a fórumra max a fix leírása a változásoknak, az oldalra pedig a letöltések és hasonló dolgok, még ezt nem gondoltam át).
Y@hOO
A mappa szerkezeted semmi képpen nem megfelelő Szomorú A képek és smileyk a templateben lesznek, mert attól függnek. Valami hasonlróra gondoltam:
Kód:
admin
includes
  js
  default-lang.php - egy alap nyelv fájl, ha a templatenak nincs saját nyelv
  ...
templates
  template1
    img
    template1.php - template config
    ...
  template2
    ...
  ...
ufal-config.php
ufal.php - fo fuggvenyek
Vélemény, ötlet? Legyen megindokolva Mosolyog
Naplózva
Y@hOO
Új tag
*

« Válasz #15 Dátum: 2007. 10. 04. - 18:00:59 »

1. hááát, adminba max egy dbconnect.php kell, azon kívül mindent meglehet index.php-jében
2. igaz, templateket elfelejtettem
Naplózva
Tupacko
WebPillangó

Adminisztrátor
Törzstag

« Válasz #16 Dátum: 2007. 10. 05. - 09:24:44 »

Ugyanazon a kapcsolatteremtési úton fog kapcsolódni az admin is és más részek is a vendégkönyvben. Az adminban sem és máshol sem érdemes egyetlen fájlba belecsépelni az összes munkát. Tudom, tapasztalatból mondom, már megjártam. Ha túlnövi magát, nehéz lesz majd keresni benne, hogy mi mit is csinál valójában. Szépen, ügyesen külön fileok kellenek commentek kezelésére, épp úgy, mint template választásra.
Gondolj csak bele, ha OOPHP lenne, akkor sem egy index.phpba írnád, minden osztály egy külön file. Ez is hasonló, csak nincsen levédve a külső elérés. Olyan, mint egy globális és publikus osztály.
Naplózva
Y@hOO
Új tag
*

« Válasz #17 Dátum: 2007. 10. 05. - 15:44:18 »

nem tom, nekem is volt már 1000 soros kódom, mégis simán megtaláltam mindent :/
Naplózva
Tupacko
WebPillangó

Adminisztrátor
Törzstag

« Válasz #18 Dátum: 2007. 10. 05. - 17:44:12 »

Szerintem jobb szépen, külön tárolni, de majd elválik, amikor oda jut a dolog. Egyelőre nem ezen kell gondolkodni Mosolyog
Naplózva
Y@hOO
Új tag
*

« Válasz #19 Dátum: 2007. 10. 05. - 21:22:13 »

őő, elfelejtettem kérdezni, mennyi a minimum kor a projecthez?  Bibííí
Naplózva
Oldalak: [1] 2 3   Fel
  Nyomtatás  

Ugrás: